III Święto Profilaktyki – Katowice 2017 - Wydarzenia - Profilaktyka a Ty

Wydarzenia

III Święto Profilaktyki – Katowice 2017

Data publikacji 22.06.2017

W sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się „III Święto Profilaktyki Katowice 2017”. Impreza skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z katowickich szkół. W ramach święta można było zobaczyć przygotowane przez młodych ludzi spektakle i filmy profilaktyczne, prezentacje multimedialne, małe formy literackie. Autorzy najlepszych projektów otrzymali nagrody i upominki.

Tegoroczne obchody „III Święta Profilaktyki Katowice 2017” pod honorowym patronem Prezydenta Miasta Katowice – Pana Marcina Krupy stanowiły podsumowanie działań profilaktycznych realizowanych w ciągu roku szkolnego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie już, impreza odbyła sięw sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży. Święto zainaugurował spektakl profilaktyczny spektakl "Kryzys XXI wieku" w wykonaniu zespołu teatralnego Paciaciaki ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Następnie uczestnicy zobaczyli nagrodzony spot profilaktyczny "Wybór" – autorstwa Daniela Kleser  i Oli Pilarskiej z Zespołu Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej w Katowicach, prezentację multimedialną "Wakacyjny tydzień z życia gimnazjalisty", którą omówił sam autor Dawida Roik z Gimnazjum nr 21 z oddziałami dwujęzycznymi im. Adeli Korczyńskiej w Katowicach. Młodzież wysłuchała także niezwykle interesujących rozważań o fascynacji muzyką Kacpra Kozaka, ucznia Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach, autora najlepszego eseju
pod tytułem "Ja i moja pasja – pozytywne formy spędzania czasu wolnego", zapoznała się z fragmentami rozprawki "Mam pomysł na swoje życie" autorstwa Wiktorii Tchórz z Gimnazjum nr 19 im. Henryka Sławika w Katowicach.
W foyer sali teatralnej wystawiony został  i nagrodzonym w konkursie "Sieć to nie śmietnik"plakat profilaktyczny autorstwa Jakuba Dyl z Gimnazjum nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi w Katowicach. W trakcie Święta omówione zostały także inne inicjatywy profilaktyczne, wśród nich Turniej Debat Oksfordzkich czy działające w Katowicach trzy PaTPORT-y. A na dziedzińcu pałacu, zgromadzoną na święcie młodzież połączył wspólny taniec "Beligijka".

 

Święto Profilaktyki Katowice 2017, jest imprezą dla młodzieży, która na stałe już wpisała się w kalendarz wydarzeń profilaktycznych. Projekt ten wpisuje się w konwencji twórczej profilaktyki rówieśniczej, gdzie młody człowiek rozmawia ze swoją koleżanką i kolegą, dorosłymi o sprawach trudnych.  Projekt  propaguje modę na życie bez uzależnień, dbałość o drugiego człowieka, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Każdy może znaleźć w nim miejsce dla siebie, dla rozwijania swoich zainteresowań. Wartością programu są młodzi ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. W ramach projektu promujemy profilaktykę alternatywną – rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

 

Partnerami Święta Profilaktyki są Urząd Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Policji w Katowicach, Poradnia Psychologiczno- Pedagogicznej nr 5 w Katowicach i Pałac Młodzieży w Katowicach.
Katowickie impreza wyczerpuje idee ogólnopolskiego program „PaT – Profilatyka a Ty” oraz ogólnopolskiej kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo.
Powrót na górę strony